В доме каждого православного христианина должен быть личный иконостас. Перед ним возносят ежедневные молитвы, просят о помощи в делах, поверяют свои тайные мысли, страхи, надежды. Среди такого собрания образов непременно должны быть лики Спасителя и Богородицы, а также реликвия, изображающая Вашего чтимого святого. И чаще всего верующие останавливают свой выбор на иконе св. Николая Чудотворца. Впрочем, неудивительно, ведь этот праведник почитаем православной церковью и любим народом – особенно детьми, которые с нетерпением ждут его праздника!

Но недостаточно просто поместить образ в «красный угол» – необходимо сначала изучить житие святого, совершённые им дива, а ещё – знать, в каких случаях возносится молитва Чудотворцу Николаю, изменяющая судьбу. И как раз об этом и расскажет Вам наша статья.

Иконы из янтаря Святого Николая Чудотворца

Почитание праведного Николая

Составленное митрополитом Ростовским Дмитрием житие Николая Чудотворца, архиепископа Мир Ликийских, гласит, что он «сотворил множество великих и славных чудес на суше и на море». Трудно даже перечислить все благие деяния святителя. Так, он помогал нищим, наделял пищей голодных, спасал воинов из плена, освобождал от заточения в темнице оклеветанных, оберегал от посечения мечом и даже от смерти. После молитвы, обращённой к праведнику, слепые прозревали, хромые начинали ходить, глухие обретали слух, а немые – дар слова.

Некоторые эпизоды из жития Николая Чудотворца стали легендой. Так, известен случай, когда он избавил от позора и унижения разорившегося богача, бросив ему в окно кошель с золотом. Воспользовавшись этими деньгами, отец смог выдать замуж трёх своих дочерей. С тех пор в разных странах существует обычай вручать друг другу и детям небольшие подарки в день памяти святого (19 декабря).

Благодаря этим и многим другим подвигам св. Николаю возносят хвалу, взывая к нему как к правилу веры, образцу кротости, тёплому заступнику, скорому защитнику и предстателю перед Богом. Это отражено и в титуловании святого – надписи на его образе. Вы сами можете убедиться в этом, рассмотрев любую реликвию, выполненную согласно иконописным канонам – на ней непременно будут выведены слова «Николай Чудотворец».

Но, вместе с тем, многие чтят святого как Николая Угодника, задаваясь вопросом – Николай Угодник и Николай Чудотворец одно и то же, или нет? «Угодником» св. Николая стали называть уже на землях Киевской Руси, после того, как большинство народов, населявших данные территории, приняло крещение. Этот титул, хотя и употребляется в молебне, всё же считается неофициальным.

Для читателей блога дарим скидку 10% на икону Святого Николая Чудотворца по ПРОМОКОДУ: nikolaj_10blog

Также верующие наградили праведника и другими званиями, которые отражают испытываемые к нему любовь и почтение. Например, из-за того, что день поминовения святого совершается трижды в году (22 мая, 11 августа и 19 декабря), каждый из этих праздников носит особое наименование – Никола Вешний, Летний и Зимний. К Николе Ратному взывают солдаты, нося с собой его миниатюрные образки. Кстати, в 1917-1922 гг. существовал даже орден св. Николая Чудотворца. А в Киеве есть реликвия Николы Мокрого. Такое название образ получил благодаря спасению младенца – упавший в воду ребёнок был найден пред ним целым и невредимым, промокла только его рубашечка.

Иконы Святого Николая Чудотворца из янтарных пластин

 

Чудеса случались не только при жизни святого – удивительной силой обладали и его нетленные благоухающие мощи, в 1087 г. перенесённые в город Бар (Италия), а также иконы праведника. Моление перед ними спасает отчаявшихся, избавляет от болезней, дарует новые силы и направляет на верный путь. Поэтому, если Вы обращаетесь к святыне с верой и надеждой в сердце, Николай Чудотворец непременно выполнит Вашу просьбу!

Значение иконы – о чём молятся перед образом, в чем помогает Николай Чудотворец?

Прижизненное служение Николая было очень многогранным. Он был пастырем, миссию которого благословили Иисус Христос и Дева Мария, даровав ему драгоценный омофор и Евангелие. Праведник защищал христианскую веру от ереси, поддерживал и ободрял прихожан. Святой подвижник помогал властителям и князям, рабочим и беднякам, не ожидая, пока его попросят о помощи, но первым спеша на выручку. О степени почтения к нему говорит даже то, что существует отдельная служба Николаю Чудотворцу, отправляемая каждый четверг – наравне с апостольскими молебнами.

Поэтому сложно определить, в чем помогает Николай Чудотворец. Он сыграл значимую роль в жизненном и религиозном опыте многих людей, которые обращали к нему молитвы и получали на них скорый ответ. Небесное заступничество праведника хранит всех – от детей до стариков. Он считается покровителем путешественников, моряков, солдат, неправедно осуждённых узников, тех, кто занимается рискованной работой (спасателей, пожарных и т. д.), оберегает от врагов города и крепости.

К святому Николаю взывают в любых жизненных ситуациях. Для него не существует мелких или крупных невзгод – ведь то, что одним может показаться не стоящей внимания глупостью, для других важное и значимое событие. В частности, молитва Николаю Чудотворцу о помощи в работе способствует быстрому и удачному завершению любого дела, продвижению по карьерной лестнице, позволяет наладить взаимовыгодные отношения с деловыми партнёрами, распознать сомнительные сделки и вовремя от них отказаться.

Также образ святителя останавливает всякие конфликты и междоусобицы – как личные и семейные, так и более глобальные. Его просят о вразумлении врагов и прекращении войны.

Вдобавок икона Николая Чудотворца – лучший оберег для дома и семьи. Она просвещает детей и наставляет их на верный путь, ограждает от ссор и недопонимания, способствует благополучному замужеству либо женитьбе. Поэтому подобный образ, тщательно высыпанный из натурального янтаря, станет великолепным подарком для молодожёнов либо юбиляров.

А приобрести реликвию Вам поможет наш интернет-магазин «Янтарь Полесья». Широкий ассортимент, высочайшее качество каждого изделия и возможность индивидуально подобрать размер произведения – всё это сделает процесс выбора лёгким и приятным. Пусть же святыня радует Вас, приносит в душу мир, спокойствие и безмятежность!

Иконы Святого Николая Чудотворца из янтарных пластин

 

Молитва Чудотворцу Николаю изменяющая судьбу

Возбранный Чудотворче и изрядный угодниче Христов Отче Николае! Миру всему источая многценное милости миро, и неисчерпаемое чудес море, крепости духовные уставляеши, и я восхваляю тя любовцю, преблаженне Святителю Николае: ты же яко имея дерзновение ко Господу , отвсяких мя бед свободи,да зову ти: Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Ангела образом, земнаго суща естеством яви всея твари Создателя; благоплодную бо доброту души твоея провидев, преблаженне Николае, научи всех вопити тебе сице:

Радуйся, во одеяниях ангельских рожденный, якоже во плоти чист; радуйся, и водою и огнем крещеный, яко же во плоти свят. Радуйся, рождением своим родителей удививый; радуйся, силу душевную абие по рождестве явивый. Радуйся, саде земли обетования; радуйся, цвете Божественнаго саждения. Радуйся, лозо добродетельная винограда Христова; радуйся, древо чудоточное рая Иисусова. Радуйся, крине райского прозабения; радуйся, миро Христова благоухания. Радуйся, яко тобою отгонится рыдание; радуйся яко тобою приносится радование. Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Радуйся, образе агнцев и пастырей; радуйся, святое очистилище нравов. Радуйся, добродетелей великих вместилеще; радуйся, святыни чистое и честное жилище! Радуйся, светильнице всесветлый и вселюбимый; радуйся, свете златозарный и непорочный! Радуйся, достойный Ангелов собеседниче; радуйся, добрый человеков наставниче! Радуйся, правило веры благочестивыя; радуйся, образе кротости духовныя! Радуйся, яко тобою от страстей телесных избавляемся; радуйся, яко тобою слодостей духовных исполняемся! Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотвоче!

Радуйся, избавление от печали; радуйся, подаяние благодати. Радуйся, нечаемых зол прогонителю; радуйся, желаемых благих насадителю. Радуйся, скорый утешителю в беде сущих; радуйся, страшный наказателю обидящих. Радуйся, чудес пучина, Богом излиянная; радуйся, закона Христова скрижаль Богом писанная. Радуйся, крепкое подающих возведение; радуйся, право стоящих утверждение. Радуйся, яко тобою всякая лесть обнажается; радуйся, яко тобою всякая истина сбывается. Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Популярные товары

Радуйся, всяких исцелений источниче; радуйся, лютее страждущих помощниче! Радуйся, заре, сияющая внощи греховной блуждающим; радуйся, росо неботочная в знои трудов сущим! Радуйся, подовая требующим благостроение; радуйся, уготовляяй просящим изобилие! Радуйся, многажды прошение предваряй; радуйся, старым сединам силу обновляй! Радуйся, многих заблуждений от путиистиннаго обличителю; радуйся, таин Божиих верный служителю. Радуйся, яко тобою зависть попираем; радуйся, яко тобою благонравное житие исправляем. Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Радуйся, от убожества вечнаго изымаяй; радуйся, богатство богатство нетленное подаваяй! Радуйся, брашно негиблющееалчущим правды; радуйся питие неисчерпаемое жаждущим жизни! Радуйся, от мятежа и брани соблюдаяй; радуйся, от уз и пленения освобождаяй! Радуйся, преславней в бедах заступниче; радуйся, превеликий в напастях защитниче! Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Радуйся, озарение Трисолнечнаго света; радуйся, деннице незаходимого солнца! Радуйся, свече, Божественным пламенем возженная; радуйся, яко угасил еси бесовский пламень нечестия! Радуйся, молние, ереси пожигающая; радуйся, громе, устрашающий соблазняющих! Радуйся, истиннаго научителю разума; радуйся, таинственнаго изъявителю ума! Радуйся, яко тобою попрано поклонение твари; радуйся, яко тобою научимся поклонятися Творцу в Троице! Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Радуйся, всех добродетелей зерцало; радуйся, всех притекающих к тебе крепкое забрало! Радуйся, по Бозе и Богородице, все наше упование; радуйся, телес наших здравие и душ спасение! Радуйся, яко тобою от вечныя смерти освобождаемся; радуйся, яко тобою бесконечныя жизни сподобляемся! Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче!

О, пресветлый и пречудный отче Николае, утешение всех скорбящих, нынешнее наше прими приношение, и от геенны избавитися нам Господа умоли, богоприятным твоим ходатайством, да с тобою Воспеваем: Аллилуйа, Аллилуйа, Аллилуйа, Аллилуйа!

Возбранный Чудотворче и изрядный угодниче Христов Отче Николае! Миру всему источая многценное милости миро, и неисчерпаемое чудес море , крепости духовные уставляеши , и я восхваляю тя любовцю, преблаженне Святителю Николае: ты же яко имея дерзновение ко Господу , отвсяких мя бед освободи, да зову ти: Радуйся, Николае, великий Чудотворче, радуйся, Николае, великий Чудотворче , радуйся, Николае, великий Чудотворче!

Каталог
Меню
Меню
Каталог товаров
Наверх